Zakladatel J.Kano

Jigoro Kano se narodil 28. října 1860 ve vesnici Mikage, nedaleko města Kobe. Byl třetím synem obchodníka Jerosaku Kirešiba Kana. Byl to právě jeho otec, kdo mu dal možnost a podporoval ho ve snaze se vzdělávat. Jeho otec věřil v sílu vědomostí a snažil se, aby si jeho potomci mohli tento komfort dovolit.

Když mu bylo devět let, jeho matka zemřela a rodina se přestěhovala do hlavního města Japonska - do Tokya.

Zde vystudoval „Říšskou Univerzitu“ a získal titul v ekonomii a politice. Přihlásil se také na pedagogickou fakultu kde získal titul o pár let později. Během studií se naučil uměním „Kito-Ryu“ a „Tenjin Šin’yo-Ryu Jutsu“.

Jigoro Kano byl malý a slabý muž. Možná proto si ho jeho spolužáci dobírali, bili a šikanovali jej. Mladý Jigoro se však nijak nebránil a udržoval si svůj vnitřní klid. Hledal způsob, jak by se mohl efektivně bránit proti větším a silnějším spolužákům. To byl nejspíš první krok na cestě k umění Judo.

Jigoro se začal zajímat o bojové umění zvané Jiu-Jitsu. Studoval pod mistrem Teinosuke Yagim a Hačinosuke Fukudou ze školy „Tensjo-Šinjo“. V této škole se setkal s mnoha váženými a urozenými mistry a od každého měl šanci se něco naučit. Své umění Jiu-Jitsu dovedl snad až k dokonalosti a vydobyl si tak velké sympatie svých mistrů. Hačinosuke Fukuda mu po své smrti (1879) zanechal všechny své záznamy o umění Jiu-Jitsu. ¨

Od toho dne začal Jigoro Kano trénovat pod následovníkem Fukudy - Isem. Ten byl znám tím, že i přes svůj vysoký věk byl neuvěřitelně silný a ohebný. I Iso zanechal po své smrti (1881) všechna svá skripta Kanovi.

Ještě ten samý rok se Igora ujal nový mistr - Jigubo. Vedoucí školy „Kito“. Techniky této školy byly velmi komplikované a velmi těžké na pochopení a naučení, ovšem už po prvním roce přišel Jigubo za Jigoro Kanem a uznal, že jej nemá nic, coby jej mohl více naučit.

Po té, co začal vyučovat filozofii na jedné z Japonských prestižních škol a časem se vypracoval od učitele na viceprezidenta školy.


V roce 1882 si mistr Kano (ve 22 letech) v Tokyu otevřel vlastní školu bojových umění, kterou nazval „Kodokan dojo“. „Kodo“ znamená „hlásání pravdy“ a „Kan“ „shromáždění“. Tehdy ještě stále vyučoval umění Jiu-Jitsu, ale jeho vůle stále se učit novým věcem se v jeho technikách projevovala stále více.

Mistr Kano začal cestovat a navštěvovat ostatní mistry Jiu-Jitsu. Sbíral informace a učil se technikám, jež tito pánové vyučovali ve svých dojo. Každá škola Jiu-Jitsu se totiž v mnoha věcech lišila od ostatních.

Takto nakonec dospěl k novému stylu bojového umění, kterému dal jméno „Judo“. „Ju“ znamená „jemný“, „citlivý“ a „do“ je „cesta“, nebo „cesta života“.

V roce 1887, ve 27 letech dokončil svou technickou příručku.


Roku 1889 odcestoval mistr Jigoro Kano do Evropy, aby viděl, jakým způsobem se trénuje na Západě. O rok později předváděl své bojové umění námořním jednotkám ve Velké Británii.

Po jeho návratu se začalo cvičit Judo i v armádních a policejních složkách Japonska.

V roce 1903 poslal Jigoro Kano jednoho ze svých studentů do Ameriky, aby zde založil školu umění Judo. Do této školy se dokonce přišel podívat i tehdejší Americký prezident Theodore Roosevelt. Ten pak napsal několik dopisů s blahopřáními a gratulacemi věnovanými právě mistrovi Jigoro Kanovi. Na Kodokan Dojo v Japonsku tyto dopisy stále uchovávají.


Do roku 1909 si mohl mistr Kano dovolit hradit veškeré náklady na trénink svých studentů ze svých příjmů. Judo se ale stalo natolik populární a počet studentů rostl tak rychle, že mistr Jigoro Kano byl nucen začít vybírat od svých studentů pravidelné poplatky za tréninky a zkoušky.

V tom samém roce byl mistr Kano jmenován do Olympijské Rady. Tento post zastával až do své smrti.V roce 1938 velmistr Jigoro Kano odcestoval do Káhiry, aby se účastnil kongresu, který rozhodoval o dalších Olympijských hrách. Jeho cílem bylo, aby se konaly v Japonsku. Což se podařilo a další hry měly být v Japonském Sapporu (kvůli válce s Čínou se však Japonsko tohoto úkolu muselo vzdát a hry se nekonaly).

Cestou zpět na lodi dostal velmistr Kano chřipku a pod vlivem silné horečky, 4. května 1938 okolo 5:30 ráno tiše umírá. …Smutnil celý svět…

http://www.bstkd.com/JudoHistory/KanoStatute.jpg

Socha Jigora Kana - OSU!